Eksport węgla z Polski na Ukrainę wyeksportowaliśmy do maja 2022 431 tys ton

Okazuje się, że w tym roku sprzedaż zagraniczna polskiego węgla wyraźnie przyspieszyła (patrz na grafikę poniżej), co może być związane z potężnym wzrostem cen tego surowca na światowych rynkach. W I półroczu w zagranicznych portach węgiel był co najmniej trzykrotnie droższy od polskiego. W obliczu pomocy, jaką Polska udzieliła Ukrainie chamstwem, należało już nazwać ofertę sprzedaży, jaką Zełenski złożył Morawieckiemu podczas jego ostatniej pielgrzymki do Kijowa. Niestety to jednak nie wszystko. Ton węgla, który jest przez PGG eksportowany na potęgę na Ukrainę. Konflikt między Ukrainą a Rosją miał jednak pośrednie przełożenie na sprzedaż zagraniczną do najważniejszych partnerów handlowych.

 • Do tego dochodzi Bogdanka, która na początku roku realizowała dostawy do Ukrainy.
 • Jest to najlepsza droga do przepalenia olbrzymich ilości gotówki — ocenia.
 • Wydobycie węgla przez krajowych producentów (Spółki Skarbu Państwa), w 2022 r.
 • Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że do jesieni do Polski ma zostać sprowadzone 4,5 miliona ton węgla z zagranicy.
 • Do Czech trafia natomiast węgiel m.in.
 • Reportaże magazynu “Czarno na białym” przez dwa tygodnie emitowane są także na antenie telewizji TVN7.

Po południu dymisje generałów potwierdził szef BBN Jacek Siewiera, który podał, że prezydent Andrzej Duda dymisje przyjął. Niemal połowa badanych dobrze oceniła słowa premiera o tym, że już nie dostarczamy broni do Ukrainy. Przywódca i założyciel Hamasu, Khalid Mashal, wezwał we wtorek do globalnego dżihadu, prosząc muzułmanów na całym świecie, aby w piątek, 13 października, obrali za cel naród Izraela. W Polsce przyjęło się, nie wiedzieć czemu, że wszyscy wskazują policjantom, co mają robić. Jak widać, udzieliło się to, niestety, również politykom – mówi Onetowi Rafał Jankowski, przewodniczący zarządu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24 przypomina, że ceny węgla na rynkach biją obecnie rekordy. Węgiel na rynkach, również europejskich, osiąga wysokie ceny. Należy podkreślić, że zerwanie tych umów naraziłoby poszczególne spółki na kary  – twierdzi wiceminister Pyzik. Jak donosi Urząd Morski w Szczecinie, węgiel, który przypływa do Polski ze wschodu pochodzi z Kazachstanu, a nie z Rosji. Takie informacje potwierdza nam także Krajowa Administracja Skarbowa.

Eksport tego surowca regulują stosowne umowy handlowe, które zostały zawarte przez spółki przed wybuchem wojny na Ukrainie. Należy podkreślić, że zerwanie tych umów naraziłoby poszczególne spółki na kary – twierdzi wiceminister aktywów Piotr Pyzik. Jak dodaje, po 24 lutego 2022 r. Spółki Skarbu Państwa, do których należą kopalnie, nie zawierały nowych umów na wywóz i eksport węgla energetycznego.

Porty polskie i nie tylko

Przyjęte regulacje umożliwiły dystrybucję węgla pośród mieszkańców przez gminy lub Pośredniczące Podmioty Węglowe (PPW) w przypadku gdy gmina nie zgłosiła ropa nadal oczekuje sygnałów z opec się do systemu. „Uczestnictwo gmin w systemie miało charakter dobrowolny. Wszystkich gmin zgłosiło się do udziału w interwencyjnym systemie.

Do Polski sprowadzono ponad 20,2 mln ton węgla względem 12,5 mln ton w 2021 r. Nieco inne dane wcześniej podawał think tank Forum Energii. Według niego eksport węgla energetycznego przemówienie szefa ebc, mario draghi stawka jest utrzymywana na tym samym poziomie z Polski od stycznia do maja tego roku wyniósł ponad 1,4 mln ton, a poza Czechami, Niemcami i Ukrainą był wysyłany również na Słowację, do Austrii i na Węgry.

 • 12 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą ceny maksymalne węgla (996,60 zł za tonę).
 • Ustala cenę referencyjną w cyklach miesięcznych i narastająco.
 • W poniedziałek, ostatniego dnia stycznia, powołano w Katowicach Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową.
 • W ramach starań o zapewnienie stabilnych dostaw węgla w celu złagodzenia ogólnokrajowych niedoborów energii elektrycznej oraz w celu poskromienia gwałtownie rosnących cen węgla.
 • Rozwiązania rządowe krytykuje opozycja, zwracając uwagę na nieodpowiedzialną politykę energetyczną, niewystarczające zapasy węgla oraz znaczący wzrost cen.
 • W I półroczu w zagranicznych portach węgiel był co najmniej trzykrotnie droższy od polskiego.

Wyjaśnienia współpracowników wicepremiera Jacka Sasina są zaskakujące. Warto zauważyć, że pierwsze zmienne symptomy na rynku węgla można było zaobserwować już w 2021 r. Cena węgla na giełdzie w Rotterdamie wzrosła z 68,75 USD/t do poziomu maksymalnego poziomu 274,5 USD/t, by następnie spaść do 103,45 USD/t. Średnia cena importowanego węgla wyniosła 90,90 USD/t. „W dniu agresji rosyjskiej na Ukrainę, tj. 24 lutego 2022 r., cena węgla za tonę wyniosła już 229,75 USD.

Do maja wyeksportowano z Polski ponad 6 mln ton węgla i produktów węglowych

W ostatnim roku finansowym sprzedaż szwedzkiej sieci w Polsce wzrosła o 9 proc. Przychodów IKEA uzyskuje w internecie. Trzykrotnie wzrosło zainteresowanie ofertą z drugiej ręki. W OBI ekogroszek w worku 20 kg kosztuje 40 zł, tona groszku workowanego kosztuje 2000 zł.

Co Sławomir Mentzen myśli o Unii Europejskiej, prawach osób LGBT, ataku Hamasu?

Jak to wygląda w porównaniu do poprzednich lat? Polska eksportowała ponad 1,03 mln ton, w zeszłym roku – 2,08 mln ton. Od momentu wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel było wiadomo, że w Polsce zabraknie ok. 8 mln ton surowca. Polska poszukuje go na całym świecie, rząd uspokaja, że kontenery z węglem płyną do naszego kraju, tak by zabezpieczyć energetykę oraz gospodarstwa domowe. Fakt dotarł do rządowych danych – okazuje się, że mimo trudnej sytuacji Polska wciąż eksportuje ogromne ilości węgla.

Rekordowe dochody zagranicznych inwestorów w Polsce

Przypomnijmy – węgiel koksujący nie ma zastosowania w energetyce, jest używany do produkcji stali. Z zamieszczonej przez Maćkowiak-Panderę tabelki wynika, że w 2022 roku Polska wyeksportowała 2,877 mln ton węgla, z czego koksowego – 1,434 mln ton. Możemy również przeczytać, że w tym samym okresie import wyniósł 5,607 mln ton węgla, w tym koksowego – 1,478 mln ton. W połowie kwietnia Polska wprowadziła embargo na rosyjski węgiel. Nasz rząd podjął decyzję o zakazie sprowadzania rosyjskiego surowca dużo szybciej, niż zrobiła to Unia Europejska.

Podkreślił, że w minionych latach import węgla spadał, tymczasem – jak wynikało z zaprezentowanych przez niego danych – w roku ubiegłym zanotowano wzrost o 61,7% r/r. Sprzedaż koksu ogółem w III kw. Wyniosła 0,81 mln ton i była niższa w porównaniu do II kw. O ok. 8,8%, a w stosunku do III kw.

W Polsce brakuje węgla, a my go eksportujemy na potęgę. Dotarliśmy do rządowych danych

To, co jednak może zaskakiwać, to odpowiedź resortu wicepremiera Jacka Sasina na pytanie, dlaczego Polska mimo embarga na rosyjski węgiel, nie wstrzymuje jego eksportu. Z kolei Borys Budka z Platformy Obywatelskiej alpari: najlepszy broker na kilku aktywach przypomina, że z jednej strony premier Morawiecki zapowiada kupno węgla z zagranicy, a jednocześnie polski węgiel z kraju wyjeżdża. W podobnej sytuacji jest wiele innych składów w całym kraju.

Indeks PSCMI1 w sierpniu 2023 r. Pogorszył swój wynik o 3,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniósł 703,15 PLN/t (w ujęciu jakościowym 33,19 PLN/GJ). Zapasy węgla ogółem w portach ARA końcem września osiągnęły poziom 7 mln t. Indeks dzienny CIF ARA dla węgla o wysokiej wartości opałowej NAR kcal…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *